Öne Çıkanlar Serkan teker gönül altun STVnin kapatıldığı an konya IŞİD baskın Hooijdonk

2022'de Slovakya'da Oturum Almak İçin Gerekli Şartlar

2022'de Slovakya'da Oturum Almak İçin Gerekli Şartlar

Slovakya’da oturma izni, Slovakya’da ikamet etmesi gereken kişilerin alması gereken izin türüdür. Slovakya oturma izni, geçici ikamet, daimi ikamet ve müsamaha edilen ikamet olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Slovakya, The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan yaşam kalitesi sıralamasında dünya ülkeleri içerisinde 31. sırada yer almaktadır. Slovakya’da gelişmiş bir ekonominin var olması ve iş imkanları yabancı ülke vatandaşlarının yaşaması için Slovakya’yı tercih etmesini sağlamasına sebep olmaktadır.

Orta Avrupa’da yer alan Slovakya, Antik Roma ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine ait farklı tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Gotik ve Barok tarzındaki eserler, mağaralar, müzeler ve köprüleri ile Slovakya, tarihi ve doğal güzellikleri nedeniylede yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilmektedir.

Türkiye'den Slovakya oturma iznine başvuracak kişilere danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net'in danışmanlarından Slovakya oturma izni başvuru işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri öğrendik.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovakya Oturma İzni Başvuru Şartları Nelerdir?

Slovakya oturma izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Temiz bir sicil kaydına sahip olmak
 • Slovakya’da oturma izni alma amacına uygun olarak alınmış bir referans ya da davet mektubuna sahip olmak
 • Slovakya’da yaşamaya yetecek kadar finansal kaynaklara sahip olmak
 • Slovakya’da konaklayacak bir yere sahip olmak
 • Vize başvuru sahibinin sağlıklı olduğunu gösteren bir rapor sunmak
 • Slovakya’da sağlık masraflarının karşılanacağına dair geçerli sağlık sigortası yaptırmak

Slovakya Oturum İzni Türleri Nelerdir?

Slovakya oturum izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçici oturum izni
 • Kalıcı oturum izni
 • Müsamaha edilen oturma izni

Slovakya Geçici Oturma İzni Nedir?

Slovakya geçici oturma izni, Slovakya toprakları içerisinde ikamet etme, seyahat etme ve ülkeye yeniden girme yetkisi vermektedir. İş, istihdam, araştırma ve geliştirme, aile birleşimi ve silahlı kuvvetlerin sivil unsurlarının görevlerini yapma gibi amaçlar doğrultusunda başvuru yapan kişilere Slovakya Polis Departmanı tarafından geçici oturma izni verilmektedir. Slovakya geçici oturma izni için başvuruların dış temsilciliğe yapılması gerekir.

Slovakya geçici oturum izni belirli bir amaç doğrultusunda alınmaktadır. Geçici oturum izni alan kişilerin, Slovakya’da amacının dışında hareket etmesi durumunda bu amaç doğrultusunda yeni bir geçici oturum iznine başvurması gerekmektedir.

Slovakya Kalıcı Oturma İzni Nedir?

Slovakya kalıcı oturma izni, üçüncü ülke vatandaşlarına Slovakya topraklarında ikamet etme, seyahat etme ve ülkeye yeniden giriş hakkı vermektedir. Slovakya oturma izni, Polis Departmanı tarafından verilmektedir. Slovakya daimi oturma izni; beş yıllık daimi ikametgah, sınırsız bir süre için kalıcı ikamet, Avrupa Birliği'nin uzun süreli ikamet statüsüne sahip üçüncü ülke vatandaşlarının ikametgahı şeklinde sınıflandırılmıştır. Slovakya kalıcı oturma izni dış temsilcilikten alınır.

Müsamaha Edilen Slovakya Oturma İzni Nedir?

Müsamaha edilen Slovakya oturma izni, Yabancıların İkametine Dair Kanun hükümlerine göre ret gerekçesi yoksa verilmektedir. Yabancıların İkametine Dair Kanun hükümlerine göre yabancı ülke vatandaşının idari sınır dışı edilmesinin önünde bir engel varsa, seyahat yapması mümkün değilse müsamaha edilen Slovakya oturum izni verilmektedir.

Slovakya Cumhuriyeti topraklarında bulunan reşit olmayanlar kişiler, devlet güvenliğini veya kamu düzenini tehdit etmemeleri kaydıyla yabancıların ikametgahı hakkında kanunun öngördüğü koşullarda insan ticareti mağduru olan kişiler, müsamaha oturum iznine başvurabilmektedir.

Müsamaha edilen Slovakya oturum izni, Polis Departmanından alınmaktadır. Müsamaha edilen kalış süresi Polis Departmanı tarafından uzatılabilmektedir. Müsamaha edilen kalış süresinin uzatılması durumunda, kalış nedenleri tekrar değerlendirilmektedir.

Slovakya'da Oturma İzni Hangi Yollarla Alınır?

Slovakya’da oturma izni alma yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma yolu ile oturma izni alma
 • Eğitim yolu ile oturma izni alma
 • Aile birleşimi yolu ile oturma izni alma
 • İş kurma yolu ile oturma izni alma
 • Araştırma yapma yolu ile oturma izni alma

Çalışma Yoluyla Slovakya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma yoluyla Slovakya oturma izni, Slovakya'da bir işe başvurup kabul edilmiş olma şartı ile alınmaktadır. Slovakya'dan bir iş teklifi alan kişilerin, iş sözleşmesi ve diğer evraklar ile birlikte Türkiye'deki Slovakya dış temsilciliklerine çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çalışmak için vize onayı alan kişilerin üç gün içinde yabancılardan sorumlu Slovakya polis departmanına kayıt yaptırması gerekmektedir.

Eğitim Yoluyla Slovakya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Eğitim yoluyla Slovakya oturma izni, Slovakya'da 90 günden fazla sürecek bir eğitim programına kabul edilen kişiler tarafından alınmaktadır. Slovakya'da lisans, yüksek lisans, doktora, erasmus veya dil eğitimi görecek yabancı ülke vatandaşları, geçici oturma iznine başvurmalıdır.

Eğitim yoluyla Slovakya oturma izni için öncelikle Türkiye'de bulunan Slovakya dış temsilciliklerine öğrenci vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Eğitim için vize onayı alan kişilerin Slovakya'ya vardıklarında, üç gün içinde yabancılardan sorumlu Slovakya polis departmanına kayıt yaptırması gerekmektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Slovakya'dan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Aile birleşimi yoluyla Slovakya’dan oturum izni, Slovakya vatandaşı olan ve ülkede oturma izni bulunan kişilerin aile üyeleri tarafından alınmaktadır. Slovakya’da aile birleşimi ile vize alan kişiler geçici olarak oturum iznine sahip olmaktadır.

Aile birleşimi yoluyla Slovakya vizesi , Slovakya’da ikamet eden kişinin en az 18 yaşında olan eşi, 18 yaşının altındaki evlenmemiş çocukları ve eşin evlenmemiş çocukları, olumsuz sağlık nedeniyle geçimini sağlayamayan çocukları, vatandaşı olunan ülkede bulunan aile desteğinden yoksun ebeveynleri ve eşinin bu durumdaki ebeveynlerini kapsamaktadır. Vize onayının ardından Slovakya'ya varıldığında üç gün içinde yabancılardan sorumlu Slovakya polis departmanına kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Slovakya Oturma İzni Başvuru Evrakları Nelerdir?

Slovakya oturma izni başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakça dilinde resmi başvuru formu
 • Geçerli pasaport
 • 3 × 3.5 cm ölçülerinde iki adet renkli fotoğraf
 • İkamet amacını kanıtlayan belge
 • Sabıka kaydı olmadığına dair belge
 • Slovakya’da en az altı ay kalınacağını kanıtlayan belge
 • İkamet edilecek süre boyunca mali açıdan yeterli olunduğunu kanıtlayan belge
 • Banka hesap dökümü
 • Vize ücretinin ödendiğine dair belge

Slovakya Oturum İzni Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Oturma izni başvuru ücretleri aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Başvuru amacı

Ücret

İş amaçlı oturma izni

232 euro

Silahlı kuvvetlerin görevi amacıyla oturum izni

66 euro

Çalışma amaçlı oturma izni

165,50 euro

Aile birleşimi oturma izni

132,50 euro

Mevsimlik istihdam oturma izin

33 euro

Özel aktiviteler için oturma izni

99,50 euro

Slovakya Oturma İzni İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir?

Slovakya oturma izni ile Schengen ülkelerine 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vizesiz gidilebilmektedir.

Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, Fransa, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Danimarka, Slovenya, Yunanistan ve Macaristan, Slovakya vizesi ile gidilebilen Schengen ülkeleridir.

Slovakya Oturum İzni İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Slovakya’da oturma izni ile vatandaşlık almak için başvuru yapan kişinin Vatandaşlık Yasasında belirtilen koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Vatandaşlık Yasası kapsamında dürüstlüğünü kanıtlamak, Slovakça dil bilgisine ve Slovakya Cumhuriyeti hakkında genel bilgiye sahip olduğunu göstermek, Vatandaşlık Yasası uyarınca gereken tüm belgelere sahip olmak Slovakya vatandaşlık şartları arasında yer almaktadır. Slovakya vatandaşlığı almak için belirtilen şartlara uyum sağlandığının belgelerle kanıtlanması gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.