Öne Çıkanlar paykasa kiralık aşk dizisi kiralık aşk dizisi klibi yayınlandı google mars doodle aspendos mutfak mermeri

Mustafa Suphi'yi kim öldürttü? Murat Bardakçı'nın flaş yazısı...
Tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk gazetesinde ilginç bir yazı kaleme aldı. Bardakçı, “Mustafa Suphi'yi kim öldürttü?” başlıklı yazısında yeni kitabının ardından başlayan tartışmaya açıklık getirdi.

Yazısında “Trabzon'da 1921 Ocak'ının sonlarında bir gece toplu bir cinayet işlendi ve Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin ilk başkanı olan Mustafa Suphi, 14 arkadaşı ile beraber Kayıkçılar Kâhyası Yahya Kaptan ile adamları tarafından öldürüldü” hatırlatmasında bulunan Bardakçı, olayı şöyle özetledi:  

“SENELERDEN BU YANA MUSTAFA KEMAL'İ SORUMLU TUTTULAR VE…”

“Yahya Kaptan, o günlerde Moskova'da bulunan Enver Paşa'ya bağlı idi, Paşa'nın Anadolu'ya gelip Mustafa Kemal'in yerini alması ve Millî Mücadele'nin başına geçmesi için çaba gösterenlerdendi, hem Enver Paşa, hem de diğer İttihadçılar ile yakın temas içerisindeydi ve Mustafa Kemal'in muhalifi idi... Ama, Türk komünistleri Mustafa Suphi'nin öldürülmesi hadisesinden senelerden bu yana Mustafa Kemal'i sorumlu tuttular ve cinayetin Ankara'nın talimatı ile işlendiğini yazdılar. Cinayet zamanla Türk komünist hareketinin en önemli ve en acı olayı hâline geldi ve katledilenler hakkında başta Nâzım Hikmet tarafından olmak üzere şiirler yazıldı, destanlar ve ağıtlar düzüldü... Komünistlerimiz, geçtiğimiz haftalarda Mustafa Suphi'yi yeniden gündeme getirdiler. Sebep hem katledilmesinin yıldönümü olması, hem de iki ay önce yayınladığım ‘Enver’ isimli son kitabımda Paşa'nın bir mektubunda cinayetten bahsettiği bölümü kullanmamdı.”

MUSTAFA SUPHİ'Yİ ENVER PAŞA MI ÖLDÜRTTÜ?

Murat Bardakçı, kitabında yer alan mektuba değinerek “Enver Paşa, Moskova'dan 24 Nisan 1921 'de o sırada Berlin'de bulunan hanımı Naciye Sultan'a gönderdiği mektubunda, cinayetten şöyle bahsediyordu: ‘...Komünist Partisi Reisi Suphi Bey, Bakü'de aleyhimde bulunduğu için bîçareyi Trabzon'da evvelâ karla, tükürükle hamallar epeyce ıslattıktan sonra bir motorbotla Batum'a iade etmek üzere yola çıkarmışlar. Halbuki yanında yüz yirmi bin Rus altını olduğundan kendisini zanlarınca yolda öldürmüşler, paralarını almışlar. Maamafih bunu benim için yaptıklarından memnun olduğumu ve başkasına söylememelerini tembih ettim. Bence düşman da olsa madem ki müslüman, böyle olmamalıydı. Fakat ne çare, yazılan çekilirmiş...’. Paşa'nın bu cümleleri, iki aydan buyana komünistlerimiz tarafından hem gazetelerinde, hem de sosyal medya hesaplarında kullanılıyor ve ‘Mustafa Kemal'in günahını almışız, Mustafa Suphi'yi meğerse Enver Paşa öldürtmüş’ diye tuhaf yorumlar yapılıyor” açıklamasında bulundu.

“KOMÜNİST ARKADAŞLAR SABIR GÖSTERSİNLER”

Enver Paşa'nın mektubundaki ifadelerinden "Mustafa Suphi'yi ben öldürttüm" anlamının çıkarılamayacağını öne süren Bardakçı, “Paşa mektubunda ‘Mustafa Suphi'yi ben öldürttüm’ falan demiyor, aksine apaçık şekilde ‘Aleyhimde bulunduğu için Mustafa Suphi'yi Batum'a geri göndereceklermiş ama yanında çok para varmış, bu para yüzünden öldürüldüğü zannediliyor’ diye yazıyor, hattâ ‘Böyle olmamalıydı’ diye üzüntüsünü de beyân ediyor” diye yazdı.

Mustafa Suphi'nin öldürülmesi konusu hâlâ karanlıktır” diyen Bardakçı, yazısını şöyle sonlandırdı: “Enver Paşa'nın Mustafa Suphi'den bahsettiği daha başka mektupları da mevcut. Komünist arkadaşlar sabır göstersinler ve konuyu bir-iki ay sonra mektupların tamamını yayınlamamdan sonra daha sakin şekilde ele alsınlar... Burada şimdilik tartışmalara sebep olan mektubun Mustafa Suphi ile ilgili kısmının görüntüsünü yayınlıyorum ama peşinen söyleyeyim: Paşa'nın diğer mektuplarında da cinayeti aydınlatacak bir bilgi mevcut değil, hiç heyecanlanmayın!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.