Öne Çıkanlar fransa ak parti türkiye Recep Ercan Keskin Sevgi Forum

Ay'a yolculuk yalan mı? 10 komplo teorisi...
 AY’A YOLCULUĞUN SAHTE OLDUĞUNU İLERİ SÜREN 10 KOMPLO TEORİSİ

Washington – Moskova arasındaki soğuk savaş sadece yeryüzünde değil,  dünya dışında da devam ediyordu. Amerika, Sovyetler Birliği ile uzay yarışına girmişti. Bunun yanında sıcak çatışmalarda hız kesmemişti.  Amerika artık Vietnam savaşını dünya gündeminden uzaklaştırmak istiyordu.

Amerika için Ay’a ayak basma projesini hayata geçirmek  artık elzemdi. Washington’un uzay yarışlarında Moskova’nın önüne geçmesi ülkeye büyük bir prestij kazandıracaktı. Vietnam Savaşı’nı gündemden düşürmek ve ülkedeki muhalif  sesleri bir süreliğine susturmak da cabası…

İşte tüm bu nedenlerden dolayı Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA,  16 Temmuz 1969 günü Apollo 11’i uzaya fırlattı. 4 gün süren yolculuk sonrası Neil Armstrong aya ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti.

Amerika Ay’a yolculuk için dudak uçuklatan bütçeyi gerçekten ayırmış mıydı? Zamanın teknolojisiyle böyle bir seyahâti başarıyla yapabilmek mümkün müydü? 1969’dan sonra gelen Amerikan hükümetleri neden Ay’a yolculukta isteksiz davrantı? Yoksa Neil Armstrong ve arkadaşları aya hiç ayak basmamış, yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı zorunlu hale gelen dünyanın uydusuna yolculuk set ortamında mı kurgulanmıştı? İşte komplo teorisyenlerinin aya yolculuk hakkında kafasını kurcalayan 10 soru ve yetkililerin verdiği yanıtlar.  


1. BAYRAKLAR NASIL OLUR DA DALGANIR?


Atmosfersiz ve rüzgarsız bir ortamda bir bayrak nasıl olur da dalgalanır? Amerika’nın aya çıkmasının uydurmaca olduğunu savunan teorisyenlerin elindeki en büyük kanıtlardan biri de bu fotoğraf. Neil Armstrong’un ayın yüzeyine diktiği bayrak fiziğe aykırı bir şekilde dalgalanıyor. NASA’nın açıklamasına göre dalgalanma, astronotların bayrağı dikmesi sırasında meydana gelen titreşimden ve statik elektriklenme nedeniyle meydana geldi. Filmlerde ise bayrağın hareket ettiği görülmüyor.2. AY YÜZEYİNDEKİ İZLER TUTARSIZ MI?
Ay’a inen modülün ağırlığı 17 tondu ve yüzeyde hiçbir iz bırakmamıştı. Ancak astronatların ayak izlerinin net bir şekilde görülmesi kafaları karıştırdı.


3. GÖLGELER KAFALARI KARIŞTIRDI  Ay’ın tek güçlü ışık kaynağı Güneş. Bu yüzden gölgelerin birbirine paralel olması gerekir.  Ancak Ay’a inişin ardından çekilen bazı fotoğraflarda gölgeler farklı yönlerde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden fotoğrafların film setinde çekildiği ileri sürüldü. NASA ise: “Güneş ışığı, ay yüzeyinden yansıyarak farklı açılardan gelen bir ışık kaynağı oluşturur ve gölgelerin yönü bu yüzden değişebilir” açıklaması yaptı.

4. ASTRONOTLAR VAN ALLEN KUŞAKLARINDAN NASIL GEÇTİ?

Van Allen Kuşakları Güneş’ten ve diğer yıldızlardan yayılan zararlı ışınlara karşı kalkan işlevi göre tabakanın adıdır. Komplo teorisyenleri  Dünya ile Ay arasındaki bu tabakanın astronatları öldürmüş olması gerektiğini söyledi. NASA ise Apollo uzay araçlarının Van Allen kuşağından geçme süresinin  4 saat olduğunu ve bu sure içinde uzay gemilerinin aluminyum alaşımlı gövdesinin uzay adamlarını koruduğunu ileri sürdü.5. İŞTE BUNLAR HEP  “MONTAJ”
  Teorisyenler sette çekilen ay yürüşünün gerçekçi durması için astronotların ince çelik bir halatla stüdyo tavanında asılı durarak yürütüldüğünü savundu. Bazı görüntülerde halatların ışık yansıması bile var. NASA bu görüntüler için “montaj” açıklaması yaptı. 6. YILDIZLAR NEDEN YOK?
Ay’dan çekilmiş fotoğraflarda hiçbir yıldız göze çarpmıyordu. Halbuki atmosfersiz ortamda yıldızların daha net görünmesi gerektiği söylendi.  NASA bu iddiayı yanıtsız bırakmadı.  Ay inişlerinin gündüz, güneş gökteyken yapıldığını açıkladı. Fotoğraf makinaları ay ve yüzeyini  daha net aydınlattığından soluk ışık yayan yıldızlar fotoğraflarda gözükmedi.

7. KAYALARIN ÜZERİNDEKİ GİZEMLİ “C” HARFİ
Bazı fotoğraflarda Ay’daki kayaların üzerinde “C” harfi göze çarpıyor. Komplocular, set çalışanlarının kayaları sınıflandırararak üzerlerine harfler yazdığını ve fotoğraf çekimi sırasında kayaları yanlış yöne çevirdiklerini ileri sürdü. NASA orijinal videoda bu karelerin olmadığını, fotoğraflara montaj yapılmış olabileceğini söyledi.

8. IŞIKLAR SAHTE Mİ?Neil Armstrong’un ardından aya ayak basan ikinci astronot Buzz Aldrin, bir fotoğrafta kaya ve taş örneklerini toplarken görülüyor. Fotoğrafın sol üst köşesindeki ışık hüzmeleri  ise dikkat çekici… Teorisyenler sahne ışığı olduğu iddiasında. NASA bu sorunun da yanıtı verdi. Fotoğrafın çekildiği sırada Güneş’in Ay yüzeyi ya da beyaz astronot giysilerinde yaptığı yansımaların bu tür ışıklara neden olduğunu açıkladı. 9. FOTOĞRAF MAKİNALARI NEDEN ERİMEDİ?Ay’ın sıcaklık ortalamaları dünya ile kıyaslanamayacak ölçüde. Gün boyunca 107 derece olan sıcaklık, geceleri -153 dereceye kadar düşüyor. Astronotlar özel kıyafetleri ve ekipmanlarıyla bu ortama ayak uydursalar da fotoğraf makinalarının ve diğer bazı eşyaların erimesi veya donmuş olması gerektiğini öne sürdü. Yetkililer ise Ay’da su olmadığı için donmanın da olmayacağını, ısının fotoğraf filmlerine ulaşmasınında ısı önleyici optik kaplamalarla engellendiğini açıkladı.10. AY’DA BIRAKILAN EŞYALAR NEDEN GÖZÜKMÜYOR?Astronotlar, dünyaya dönerken bayrak ve bazı ekipmanlarını Ay’da bıraktıklarını açıkladı. Ancak şimdiye kadar en gelişmiş teleskoplar bile bu eşyaları görüntüleyemedi. Yetkililer ise ay yüzeyindeki küçük eşyaları görüntüleyebilecek bir teleskopun henüz geliştirelemediğini açıkladı.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.