Öne Çıkanlar chp sırtımızı PYDye dayıyoruz mars selin ongun yenişafak

En uysal insan bile acımasız bir katile dönüşebilir! 9 maddede Milgram deneyi
 1.  “YAPTIM AMA Bİ SOR NEDEN YAPTIM”
11 Nisan 1961’de Nazi SS subayı Adolf Eichmann Yahudi toplama kamplarındaki işkencelerinden dolayı  Kudüs’te yargılanmaya başladı. Soğukkanlı tavırlarıyla dikkat çeken Eichmann kötü bir insan olmadığını kanıtlamaya çalışıyordu. Mahkeme heyetine karar alıcı olmadığını sadece emirleri yerine getirdiğini söyledi. Tarihin akışını değiştirecek nitelikte bir insan olmadığını belirtti. 

2. EICHMANN PSİKOLOJİNİN KİTABINI YENİDEN YAZIYORYale Üniversitesi psikologlarından Stanley Milgram davayı televizyondan takip etti. 28 yaşındaki psikoloğun aklında şu sorular vardı; Eicmann doğruyu söylüyor olabilir miydi? Yahudi düşmanlığı olmayan ve iyi birisi olduğunu söyleyen bir adam nasıl korkunç katliamlara imza atabilir? Sıradan insanlar para ve kariyer arzusu uğruna sorumluluğu başkasına yükleyip vicdanlarını rahatlattıktan sonra korkunç işler yapabilir mi?

3.  BİR İLHAM KAYNAĞI OLARAK EICHMANN...Stanley Milgram insanın içindeki canavarı ortaya çıkarabilecek deney için harekete geçti. Gazetelere ve üniversitelere ilanlar verildi, toplumun hemen hemen her katmanından 6 dolar ücret karşılığında denekler bulundu.

4.  VE DENEY BAŞLIYORDeneklere deneyin “öğrenmede cezanın etkisi” araştırılacağı açıklandı.  Denekler güya öğretmen ve öğrenci olarak iki gruba ayrıldı. Ancak bütün denekler öğretmen rolündeydi. Tek öğrenci ise tiyatro eğitimi almış ve deneyin gerçek amacını bilen birisiydi.

Beyaz önlüklü bilim adamları (deneyi uygulayanlar) “öğretmenlerden” “öğrenciye” ellerindeki kağıtlarda yazan kelime çiftlerini bir kez okumasını  ve sonra karışık olarak ilk kelimesi verilen çiftlerden ikinci kelimenin öğrenci tarafından söylenmesi istedi. Öğretmenler verilen her yanlış cevap için öğrenciye elektrik şoku uygulayacaktı.

Ve deney başladı. Eğiticiler verilen her yanlış cevapta öğrenciye elektrik şoku uyguladılar. Daha doğrusu uyguladıklarını sandılar. Çünkü işkence aletine bağlanan deneğe elektrik verilmiyordu. Rol icabı elektrik çarpmış gibi bağırmaya başlıyordu.  

5. ŞOKUN ŞİDDETİ ARTIRILIYOR
15, 45, 135... Verilen her yanlış cevapta voltun yüksekliği artıyordu. Bazı denekler karşısındakine işkence yaparcasına çok ileri gitse de bazıları rahatsız olmaya başlamıştı. Deneyi sonlandırmak istediler. Ancak beyaz yakalıların devam edin demesiyle karşısında acı çeken adama elektrik vermeye devam ettiler.

6.  SORUMLULUĞU ÜZERİNDEN ATMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİDeneklerden birçoğu eğer beyaz önlüklü profesörler “devam edin” demese bırakıp gidecekti. Ne alacakları 3 kuruş parayı düşünüyorlardı ne de kariyer yapma imkanları vardı. Sadece bir üniversite bünyesinde yapılan deneye ve bilimadamlarına saygı duyup itaat ediyorlardı. Sorumluluğu da karşı tarafa yükleyip vicdanlarını rahatlatıyorlardı. 

7. OTORİTE BİTİNCE VİCDAN AÇIĞA ÇIKTIRolünü iyi oynayan deneğin çırpınmaları, yalvarmaları bazı denekler için yeterli olmadı. 450 voltu üst üste 3 kez verenler oldu. Bu sırada deneyin yapıldığı odaya Milgram girdi. Odadaki beyaz önlüklü profesörden deneyin sonlandırmasını istedi. Ancak rol yapan profesör bu isteği kabul etmedi, devam etmesi için deneğe istekte bulundu. Ancak otoritenin birbiriyle çeliştiğini gören denek o andan itibaren vicdanını sesini dinlemeye başladı ve deneyi iptal etti. 

8. İSMİNİN BAŞINDA PROF. YAZMASININ ÖNEMİİşkencede çok ileri giden bir deneğin sorulan soruya verdiği cevap ilginçti. Denek ilanını üniversite kampüsünde değil de dışarıda görseydi ne kadar para ödenecek olursa olsun deneye katılmayacağını belirtti.

9. MiLGRAM DENEYİ BUGÜN KULLANILIYOR!

Milgram deneyinden çıkan sonuçların bugün günümüzde de sıkça kullanıldığı biliniyor... Özellikle titrinin başında Prof. yazan akademisyen kılığındaki insanların amirlerinden aldığı emirle küresel şirketlerin ve küresel politika dizaycılarının amaçları doğrultusunda hareket edip toplumu yönlendirmeye çalıştıklarını görebilirsiniz...

İşte Milgram'ın yaptığı deneyi canlandıran Fransız yapımı kısa bir film;
komplohaber.com


 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.