Öne Çıkanlar fenerbahçe konyaspor flaş son dakika ışid terör paykasa bozdurma

IŞİD'in arkasında hangi güçler var? Komplo teorileri ve IŞİD gerçeği!
Irak Şam İslam Devleti 2003 yılında Amerika’nın Irak işgaliyle bölgede palazlanmaya başladı. Sünni bir direniş örgütüydü. Saddam devrildikten sonra iktidara gelen Şiiler, Sünnileri geri plana itince IŞİD eylemlerini Sünni bir isyana dönüştürmeye başladı.Ancak IŞİD’in adını Suriye’de başlayan iç savaşa kadar kimse duymamıştı. Otorite boşluğundan yararlanan örgüt, Suriye ve Irak’tan başlayarak Ortadoğu’da İslam devleti kurma parolasıyla katliamlarına hız verdi. Bir gecede Irak’ın Musul kentini ele geçirdi. Gözünü Erbil ve Bağdat’a dikti. Sonra rota değiştirip Kobani’ye yani Türkiye sınırına kadar geldi. 10 yılda adı bile duyulmayan örgüt bir senede tüm dünyanın ana gündem maddesi oldu.

IŞİD’in kısa zamanda büyük ilerleme kaydetmesinin en büyük nedeni petrol yataklarına olan hakimiyeti. Yılda yaklaşık iki milyar dolara hükmeden örgüt, “dünyanın en zengin terör örgütü” olarak gösteriliyor.

IŞİD ayrıca El Kaide’nin aksine sosyal medyayı çok iyi kullanıyor. Film gibi çekilen infaz sahneleri, militanların günlük hayatından kesitler örgüte Amerika ve Avrupa ülkelerinden bile rahatlıkla insan çekebiliyor. Tabii Şii iktidar döneminde ezilen Sünni kesimi unutmamak lâzım. Eğer yerel halkın yardımı olmasa Musul bir gecede düşmezdi.

Peki, IŞİD’i ortaya çıkaran ve kısa zamanda büyümesini sağlayan nedenler bunlardan mı ibaret? Gizli servislerin parmağı var mı, Türkiye zamanında IŞİD’e yardım etti mi? “Siyah bayraklılar” İslami kaynaklarda geçiyor mu? İşte IŞİD’le ilgili iddialar ve hadisler… 

1. MÜDAHALELER İÇİN BAHANE HAZIRLAMAKIŞİD’in arkasında Amerika, İsrail ve İngiltere var. Amaç Ortadoğu’daki aşırı uç sözde islami grupları bir pota altında toplamak ve Ortadoğu’daki müdahalelere zemin hazırlamak. 

2. HEDEFTE İRAN VARIŞİD’in kurulma amacı Irak ve Suriye’de İran karşıtı bir devlet kurmak. Bölgedeki bazı Sünni ülkeler örgütü destekleyenler arasında. IŞİD krizinin patlak vermesinin ardından İran yanlısı Irak Başbakanı Maliki’nin görevinden uzaklaştırılması da bu politikaya kanıt olarak gösterilebilir. Bir diğer ayrıntı da Lübnan’da yaşanan gerginlikler. IŞİD’in Nusra cephesiyle Lübnan’a girip İran yanlısı Hizbullah hedeflerine saldırması aslında Tahran’a karşı yapılmış bir hamle olarak yorumlandı. 3. IŞİD’İN IRAK’I ÜÇE BÖLME PLANIYenişafak’a konuşan Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Birol Akgün, IŞİD’in kurulduğu zaman Suriye meselesinin olmadığı dile getirdi. Akgün’e göre örgütün ortaya çıkış sebebi Irak bölündüğü takdirde Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında dengenin ve yapının oluşturulmasını sağlamak. Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden’a o zaman yazdığı raporda bu üçlü yapı savunuyordu. 

4. CIA ve NATOAmerika strateji uzman William Engdahl’a göre IŞİD’in arkasında CIA ve NATO var. IŞİD militanları Ürdün’de CIA tarafından eğitiliyor. Finansmanı ise Körfez ülkeleri sağlıyor. Amaç Ortadoğu’nun istikrar kazanmasına imkan vermemek ve Suriye krizini halının altına süpürmek.


5. HADİSLERDE IŞİD TEHLİKESİ VAR MI?


IŞİD islami kaynaklarda geçiyor mu? Hafız Nuaym Bin Hammad’ın El Fiten kitabında şöyle bir hadis rivayet ediliyor: “Siyah bayrakları gördüğünüzde yerinizden kıpırdamayın. Ellerinizi ve ayaklarınızı hareket ettirmeyin. Sonra kendilerine ehemmiyet verilmeyen zayıf bir topluluk zuhur eder. Kalpleri demir parçaları gibidir. Onlar devlet sahipleridir. Ne söz ne de ahit tanırlar. Hakka çağırırlar ama kendileri hak ehli değildir. İsimleri künyedir. Nisbetleri ise köy ve şehirlerdir.(Ebu Bekir El Bağdadi gibi) Saçları kadın saçı gibi uzatılmış ve salınmıştır. Aralarında ihtilaf çıkıncaya kadar bakidirler. Sonra Allah hakkı dilediğine verir.”

İslam alimleri rivayet edilen Hadis-i Şerif’in IŞİD’i işaret ettiğini söylüyor. Ancak hadisin sahih olmadığını ileri sürenlerde var. Eğer hadis sahih ve bize IŞİD tehlikesi için uyarıda bulunuyorsa Hz. Muhammed (s.a.v)  terör örgütün iç çekişmeler sonucu biteceğini bizlere müjdeliyor... Bir diğer hadis rivayetine göre de bu "Siyah Bayraklılar" Mehdi çıktığı zaman terörü bırakıp onun emri altına girecekler...   

6. VAADEDİLMİŞ TOPRAKLARTevrat’ta Nil nehriyle Fırat nehri arasında kalan bölge İsrailoğullarına vaadedilmiştir. Bugün Ortadoğu’daki karışıklıkların ve savaşların en büyük nedeni İsrail’in Türkiye’nin bir kısmının da dahil olduğu bu toprakları ele geçirmek istemesidir. Teorisyenlere göre IŞİD militanları bilmeden bu projeye hizmet ediyor. Örgüt, vaadedilmiş topraklarda nüfusu azaltıp kaos yaratırken aslında İsrail’in bu topraklara çökmesine zemin hazırlıyor. 

7. BAĞDADİ CIA YA DA MOSSAD AJANI MI?IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin örgütün başına geçmeden önce Amerika’da hapis yattığının ortaya çıkması Bağdadi’nin CIA için çalıştığı yorumlarının yapılmasına yol açtı. 2013 yılında çekilen bir fotoğrafta Cumhuriyetçi senator McCain ile aynı karede çıkan kişinin Bağdadi olduğu iddiası IŞİD liderinin Amerika ile bağlantılı olduğu söylentilerini güçlendirdi.

Edward Snowden’a göre Bağdadi Arap değil, Yahudi kökenli. Gerçek ismi ise Shimon Eilot ve diğer maddelerde saydığımız nedenlerden dolayı İsrail ajanlığı yapıyor. 

8. IŞİD İLLUMİNATİ ÜRÜNÜ MÜ?Türkiye’de bilindiği ismiyle IŞİD ya da İD. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı Arapça ifadeyle de Daesh. Uluslararası arena da ise “ISIS” olarak geçiyor.  ISIS aynı zamanda Mısır mitolojisinde İlluminati örgütünün simgesi haline gelmiş “herşeyi gören göz” olarak da bilinen Horus’un oğlu. Acaba terör örgütüne isim aranırken Washington ve Tel Aviv çok düşündü mü, yoksa kesik kafayla futbol oynayanlar tesadüfen mi bu ismi buldu.

9. IŞİD NEDEN İSRAİL'E SALDIRMIYORIŞİD’in İsrail’e bir saldırı düzenlememesi “IŞİD, Siyonist tetikçisi” yorumlarına neden oldu. Uzmanlar IŞİD'in İsrail’e hiç saldırmadığını söylerken, IŞİD ile PYD arasındaki çatışmaların PYD’nin işine yaradığını savunuyor. Bu zamana kadar IŞİD’in saldırdığı yerler PYD’nin eline geçti. Komplo teorilerine göre CIA ve MOSSAD’ın amacı Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD kontrolünde bir Kürt devleti kurmak.  Nihai hedef ise bu bölgeye Türkiye’nin güneydoğusun da katılması... İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalo'on ise son yaptığı açıklamada İsrail'in IŞİD ile işbirliği yapabileceğini söyleyerek bu kirli ittifakı gözler önüne serdi. 6. maddede de açıklandığı gibi bu topraklar Yahudiler tarafından "vaadedilmiş topraklar" olarak biliniyor... 

komplohaber.com 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.