Öne Çıkanlar terörist terör suriye DAEŞ rusya

Tarihte 21 cüretkar suikast komplosu!


Tarihte en fazla suikâst girişimine maruz kalanlar siyasiler ve devlet adamları oldu. Organize işlerin birçoğu amacına ulaşsa da bireysel hareket edip cüretkârca komplo hazırlayanların sonu hüsran oldu.

1. RONALD REAGAN
Tarih 30 Mart 1981, Amerika Başkanı Ronald Reagan başkanlık konuşmasının ardından otelinden çıktığı sırada akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edilen bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı. John Hinckley isimli adam 22 kalibrelik silahıyla başkana ateş açtı. Kurşunlardan biri ciğerine isabet eden başkan hastaneye kaldırıldı. Hickley’in Reagan’ı vurma amacı siyasi değil, tamamen duygusaldı. Aktrist  Jodie Foster’ın büyük hayranı olan suikastçi onu etkilemenin tek yolunu başkanı öldürmekten geçtiğine inanıyordu. Hickley şimdi kafasını duvardan duvara vuruyordur. Çünkü Kuzuların sessizliği filmiyle tanınan Foster eşcinsel olduğun açıklamış ve 2014 yılında fotoğrafçı sevgilisiyle evlenmişti.


2.  
ADOLF HİTLER
11 Mart 1944 tarihinde Hitler karargâhında toplantıdaydı. Hitler’in Almanya’yı çöküşe götürdüğüne inanan süvari komutanı Eberhand von Breitenbuch, Nazi diktatörünün ölmesi gerektiğini düşünüyordu. Bu yüzden kıyafetine sakladığı pistoluyla toplantı odasını basıp Hitler’i öldürmek istedi. Ancak Mareşal Ernst Busch’ın tek bir sözü Breitenbuch’ı suikasten vazgeçmesine yetti. “Üzgünüm,  buraya yaverler giremez.” Kararsız suikastçı “peki” deyip oradan ayrıldı.

3.  VLADIMIR LENINSovyet lider Viladimir Lenin, 30 Ağustos  1918’de Moskova’daki demir çelik fabrikasında yaptığı konuşmanın ardından arabasına giderken Sosyalist Devrimci Parti üyesi Fanya Kaplan tarafından 3 defa ateş edilerek vuruldu. Kurşunlardan biri hedefini bulmadı, ikisi ise Lenin’i sol omzuna ve çenesine isabet etti. Örgütlü bir suikast girişiminden şüphelenildiği için hastaneye gidilmedi  ve Lenin Kremlin’de tedavi altına alındı ancak doktorlar hastane ortamı olmadan kurşunları çıkaramayacaklarını söyleyince Sovyet lider hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralı Lenin kurtarıldı ancak bu suikast girişimi Sovyet liderinin vücudundan kalıcı izler bıraktı. Fanya suç ortaklarını ifşa etmeyince kurşuna dizilerek infaz edildi.4.  
PAPA JOHN PAUL
13 Mayıs 1981’de Papa 2. John Paul Vatikan’ın Aziz Petrus Meydanı’nda 10 binden fazla izleyicisini üstü açık arabası ile selamlıyordu. Kalabalığın arasındaki tetikçi Ağca yanında getirdiği Browning marka 9 mm yarı otomatik tabanca ile Papa’ya 3 el ateş etti. Suikast girişimi sırasında Papa elinden ve karnından vuruldu. Ağca ise olay yerinde yakalandı. Mehmet Ali Ağca ve bu suikast girişi hakkında ayrı bir galeri hazırlayacağız.

 


5. BENAZIR BUTTO

İki farklı dönemde Pakistan’ın başbakanlığını yapmış olan Benazir Butto 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden Pakistan’a döndü ancak El Kaide’nin tehdidi altındaydı. Yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılaşan Butto aynı gün Karaçi kentinde bombalı bir saldırıya uğradı. Benazir Butto yara almadan kurtuldu ancak 138 kişi yaşamını yitirdi.
6. 
THEODORE ROOSEVELTABD Başkanı Theodore Roosevelt, 14 Ekim 1912 günü bir kampanya için konuşma yapıyordu. O sırada John Schrank adında suikastçı Roosevelt’e ateş açtı. Kurşun Amerikan başkanının 50 sayfalık konuşma metninin kopyasına ve çelik gözlük kabına isabet edince Roosevelt yaralandı ancak konuşmasını bitene kadar sürdürdü.

 


7. KRAL  XV. LUI

1757 yılının karlı bir ocak akşamı, Robert Francois Damiens adlı saldırgan kralın korumalarını geçerek yanına yaklaştı. Cebindeki çakıyı çıkardı ve krala saplamaya çalıştı. Ancak bıçağın küçük olması ve giydiği koruyucu yelek XV. Lui’yi ölümden kurtardı.8. JOHN FITZGERALD KENNEDY

11 Aralık 1960 günü emekli postane müdürü Richard Paul Pavlick Amerika’nın 35. Başkanı Kennedy’yi Florida’da takibe aldı. Amacı Kennedy’nin aracını dinamitle havaya uçurmaktı fakat araca Kennedy ile birlikte eşi ve çocuğu da binince Pavlick suikastı yapmaktan vazgeçti. İkinci denemesini yapamadan polis tarafından tutuklandı.


9. HALİT MEŞAL
1997 yılında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu iki Mossad ajanına Hamas’ın lideri Halit Meşal’i öldürmesi için emir verdi. Kanada pasaportu kullanan ajanlar Meşal’i ofise giderken iğneyle zehir enjekte ederek öldürmeye çalıştı.  Meşal’in şoförünün durumu fark etmesi üzerine ajanlar yakalandı. Hastaneye kaldırılan Meşal panzehirler sayesinde ölümden döndü.

10. FRANKLIN DELANO ROOSEVELT

1933 yılının Şubat ayında akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Giuseppe Zangara adlı saldırgan ABD’nin 32. Başkanı Roosevelt’e suikast girişiminde bulundu. Sıktığı 5 kurşun Başkan’a değil, Chicago valisi Anton Cermak ağır yaralandı.

Zangara çıkarıldığı mahkemede 80 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Atarlı mahkum hakime “cimri olma 100’e tamamla” diye çıkıştı. Hakim ise Cermak’ın ölebileceğini  hatırlatarak “devamı gelebilir” yanıtı verdi. Nitekim Cermak ölünce hakim Zangara’yı ölüm cezasına çarptırarak cimri değil aksine bonkör olduğunu kanıtladı. Mahkumun elektrikli sandalyedeki son sözleri “Yaşasın İtalya, yaşasın yoksul haklar. Düğmeye bas şimdi” demek oldu.

11. CHARLES DE GAULLE


Fransa’nın efsane lideri Charles De Gaulle’ün konvoyu aracı ailesiyle birlikte Elize Sarayı’ndan Orly havaalanına giderken tarandı. Atılan 140 mermiden sadece 14’ü Gaulle’ün aracına isabet etti.. Gaulle ve ailesi hatta bagajdaki tavuklar bile araçtan sağ çıktı. Filmlere konu olan suikast hakkında ayrı bir galeri yapacağız.

12. ALPHA CONDE
2011 yılında Papua Yeni Gine Başkanı Alpha Conde’nin sarayı gece yarısı kuşatıldı. Saldırganlar başkanın yatak odasına roket saldırısı düzenledi.  Başka bir odada bulunan başkan ölümden döndü. Ancak koruması hayatını kaybetti.13. MUHAMMED RIZA PEHLEVİ

İran lideri Pehlevi, Tahran üniversitesinde anma törenine katıldığı sırada Fakhr- Arai adlı saldırgan Pehlevi’ye yakın mesafeden 5 defa ateş açtı. Kurşunlardan dördünü ıska geçti ancak biri Pevlevi’nin çenesine isabet etti. Tudeh parti üyesi olan saldırgan olay yerinde vurularak öldürüldü.


14. RICHARD NIXON

1974 yılında işsiz bir satış elemanı olan Samuel Byck ülkenin kötü gidişinin sorumlusu olarak gördüğü 37. ABD Başkanı Richard Nixon’a suikast düzenlemek istedi. Akli dengesi yerinde olmayan Byck’nin amacı 11 Eylül saldırısının benzerini düzenlemekti. Uçak kaçırıp Beyaz Saray’a intihar saldırısı düzenlemeyi planlayan Byck uçağın içine girmeyi başardı. Yanında getirdiği silahla pilotlardan birini vurarak öldürdü.  Esir aldığı diğer pilot uçağı kaldırmadan polisler devreye girdi ve saldırganı etkisiz hale getirdiler.

15. AHMET DOĞAN

Bulgaristan'da, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmed Doğan'a karşı silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Ahmet Doğan'ın, kongrede program konuşmasını yaptığı esnada, kimliği belirlenemeyen genç bir kişi, elindeki tabanca ile hızla kürsüye doğru koşarak ateş etmeye çalıştı. Ahmet Doğan yere yatırıldı ve saldırgan etkisiz hale getirildi.

16. GEORGE W. BUSH

10 Mayıs 2005 tarihinde George W. Bush Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcü halkına seslendiği sırada yaklaşık 30 metre mesafeden el bombası fırlatıldı. Bomba kalabalıkta bir kişiye çarpıp yere düştü ancak infilak etmedi.

17. BILL CLINTON
ABD’nin 42. Başkanı Bill Clinton 1996 yılındaki suikast girişiminde kıl payı kurtuldu.  Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu için gittiği Filipinler’in başkenti Manila’da aracıyla geçeceği yere bomba yerleştirildi. Ancak korumaların şifreli telsiz görüşmelerini deşifre etmeleri üzerine güzergâh değiştirildi ve suikast önlendi.


19. GERALD FORD

Sara Jane Moore 1975’te dönemin Amerika Başkanı Gerald Ford’a San Francisco’daki bir otelin önünde ateş ederek suikast girişiminde bulundu. Moore’un silahını doğrultuğu sırada yanında duran Oliver Sipple adlı engelli eski bir askerin Ford’un kolunu itmesiyle kurşun başkanın kafasını sıyırdı ve Ford ölümden döndü.

20. PERVEZ MÜŞERREF
Kamran Atif adlı saldırgan 2000 yılında Pakistan lideri Pervez Müşerref’i öldürmek istedi. Müşerref’in Ravalpindi’den geçeceği güzergâha bomba yerleştirdi ama suikast girişimi başarılı olamadı. Çünkü patlayıcılar Müşerref köprüyü geçtikten sonra patladı.21. BENITO MUSSOLINI
1926 ayının Mayıs ayında diktatör Benito Mussolini suikast girişimine uğradı. İrlandalı kadın Violet Gibson, kalabalığın arasından çıkarak silahıyla aracına yürümekte olan Mussolini’nin kafasına nişan aldı. Fakat Faşist Parti’nin marşı çalmaya başlayınca Mussolini kafasını bir anda bayrağa çevirdi ve İrlandalı suikastçı hedefi tutturamadı.  Burnundan yaralanan diktatör hastanede tedavi altına alındı. Kadın ise serbest İngiltere’ye sürgüne gönderildi.

 komplohaber.com / ÖZEL 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.