Öne Çıkanlar pyd Şırnak spor Isco açıkladı

Çocuk Psikolojisinde Pedagog Desteğinin Önemi
            Çocukların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyüyebilmesinde psikolojinin oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Toplumda sağlıklı bir birey olarak hayata devam edebilmek için, sağlıklı bir çocukluk döneminin geçirilmesi şarttır. Yeterli şartlarda bir çocuğun hayatına devam edebilmesi için ruhsal gelişimine etki edecek her detaya dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
            Anne ve babaların bu süreçte bir çocuk psikoloğu desteği alması en önemlisidir. Çocuk psikoloğu olarak da bilinen pedagogların bu alanda yaptıkları çalışmalar, çocuk sağlığını korumak ve en iyi seviyeye getirmek üzere etki edecektir. İstanbul içerisinde bu anlamda başarılı çalışmalar sağlanmaktadır. Pedagog Bakırköy ilçesi ve diğer ilçeler için uzman arayışında olan ebeveynlerin, Uzman Klinik Psikolog ve pedagog Gülşah Öztürk Erten çalışmalarını tercih etmesi çok doğru bir karar olacaktır.
 
Farklı Terapi ve Tedavi Yöntemleri
 
            Çocukların yaşadığı duygusal ve davranışsal problemlerin temelinde yatan nedenleri ortaya çıkarmak ve probleme özel bir terapi yöntemine karar vermek oldukça önemli. Çocukların tedaviye dahil olabilmesini sağlayan terapi alternatifleri seçilmelidir. Bu anlamda özellikle oyun terapisi Bakırköy ilçesinde ve diğer İstanbul ilçelerinde tercih edilen bir yöntemdir. Oyun terapisi, Gülşah Öztürk Erten'in uzmanlık alanlarından birisidir.
 
            Çocukların oyun ve oyuncakları ile geçirdiği zaman boyunca, var olan problemleri somut ve soyut şekilde aktardığı bilinen bir gerçektir. Çocuğun her problemini doğru bir şekilde ifade edememesi oldukça doğaldır. Böyle bir süreçte oyun terapisine başvurmak kesin sonuç veren başarılı alternatiflerden birisidir. Oyun ile birlikte çocuklar duygu ve düşüncelerini açığa vuracaktır. Bu süreçleri analiz edebilmek ise yalnızca pedagogların uzmanlığında gerçekleştirilebilecek bir eylemdir.
 
Aile ile Birlikte Hareket Etmek
 
            Gülşah Öztürk Erten'in çocuk psikolojisi adına gerçekleştirdiği her çalışmada, aile de bu sürecin bir parçasıdır. Çünkü çocuğa dair psikolojik problemlerin temelinde aile ve yakın çevrede yer alan insanların davranışları etkilidir. Ebeveynlerin bir çocuğa en doğru şekilde nasıl yaklaşması gerektiğini bilmemesi elbette doğaldır. Önemli olan bu anlamda çocuk psikoloğundan destek almaktır. Devam edecek terapilerde çocuk ve aile ile bir arada görüşmeler de gerçekleştirilir.
 
            Seans süresi ve sıklığı tamamen çocuk ve ailenin mevcut durumuna bağlıdır. Kimi seanslarda ise çocuk ve ebeveynler ayrı ayrı görüşmeye alınır. Çocuk psikolojisinin en iyi duruma getirilmesinde, aile ve çocuk psikoloğu birlikte hareket etmelidir. Var olan problemlerin aileden bağımsız bir şekilde çözülebilmesi düşünülemez.
 
Terapiler ile Amaçlanan Sonuçlar
 
- Çocuğun özgüvenini kazanması
 - Düşüncelerini ve duygularını özgür bir şekilde ifade edebilmesi
 -Tepkilerini kontrol altında tutabilmesi
 - Problemlerle başa çıkma becerilerinin kazandırılması
 - Aile ve çocuk arasındaki ilişkinin olması gerektiği gibi devam edebilmesi
 - İletişim becerilerinin kazandırılması ve güçlendirilmesi
 - Çocuğun kendisine dair olumlu düşünceler taşıyabilmesi
 - Fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı şartlar altında büyüyebilmeleri
 - Ailelerin davranış ve eylemlerinde doğru olanı öğrenmeleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.