Öne Çıkanlar esed PKK paykasa fiyatları malcolm turnbull idil operasyon

Davutoğlu: Eylem Planı'nın adını koydu

Davutoğlu, çözüm sürecinin geleceğine ilişkin Mardin'de açıkladığı 10 maddelik master planın adını "Birlik, Huzur ve Demokrasi Eylem Planı" olarak ilan ettiğini açıkladı. Davutoğlu, yeni düzenleme kapsamında "teröre destek vermiş kamu personelinin kamudaki görevine son verileceğini" belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kardeşlik buluşmaları çerçevesinde Mardinlilerle buluştuk. Mardin'de devletin yanlarında olduğunu gösteren destek planımızı açıkladık. Hazırladığımız eylem planının adını Birlik, Demokrasi ve Huzur Planı olarak ilan ediyorum. Açıkladığımız paket sadece güvenlik paketi değil, huzur ve demokrasi paketidir. Bu adımlar yaraların sarılması, yıkılanın yapılması için yapılıyor" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Demokrasi ve Huzur Paketi

Kardeşlik buluşmaları çerçevesinde Mardinlilerle buluştuk. Mardin'de devletin yanlarında olduğunu gösteren destek planımızı açıkladık. Hazırladığımız eylem planının adını Birlik, Demokrasi ve Huzur Planı olarak ilan ediyorum. Açıkladığımız paket sadece güvenlik paketi değil, huzur ve demokrasi paketidir. Bu adımlar yaraların sarılması, yıkılanın yapılması için yapılıyor.

"Çok yönlü bir hazırlığın ürünüdür"

Çalışma talimatını verdik. Bakanlar Kurulu'na bu planlar sunuldu. Planın özünü MGK'da da Sayın Cumhurbaşkanımıza da sunduk. Çok kapsamlı bir çalışma planımız var. Bu çok yönlü bir hazırlığın ürünüdür. Zihninde şüphe olanların şüphesi dağılması için bunları tekrarlıyorum.

1. Psikolojik unsur

Halk ve devletin birbirini anlamasıdır. İhtilaflar bertaraf edilecek, hiçbir uçuruma izin verilmeyecektir. Milletin vicdanı ile devletin aklını buluşturmaktır. Alparslan'ın ordusunda nasıl bir ve berabersek, Selahattin'in ordusunda nasıl bir ve berabersek, Yavuz Sultan Selim'in ordusunda bir ve berabersek ve nasıl ordular düşmanlara karşı zafer kazanmışsa, AK Parti hareketinin temeli birleştirici anlayışı kurmaktır. Nasıl Moğollar, Haçlılar, sömürgecilik dirençle karşılanmışsa, zafer vahdet, birlik için yola çıkanların olacatır. Ortadoğu'yu parçalayanlar, ülkemizi parçalayamayacaktır.

"Halk yüz vermedi"

Bunların hesabı şuydu: Kulaklarına fısıldanan planlarla bölgeyi bölmeyece çalışacaklardı. Tarihi şuuruna güvendiğimiz bölge halkı bunlara yüz vermedi ve devleti ile milletinin yanında yer aldı.2. Kamu düzeninin sağlanması

Kim tehdit ederse etsin, durdurulacak ve engellenecektir. Teröriste kudret, halka da şefkatle muamele edeceğiz. Dün Merkel'le toplantıda bir gazetecinin sorusuna muhatap olduk. Türkiye'yi itham eden bir anlayış gibiydi. Herkes istediğini söyleyebilir, özgür bir ülke ama hak ettiği cevabı da alır. Dün söylediğim gibi Paris saldırısından sonra Hollande Fransa ordusunu göreve çağırmıştır, Türkiye'de de vatandaşın canına, malına tehdit olduğunda aynı önlemi alırız. Demokrasilerin olmazsa olmaz, bütün toplumun asgari şartı kamu düzenidir. Bu sağlanacak. Bunun sağlanması için ne gerekiyorsa yapılacak; tek bir silah kalmayana kadar da bu mücadelemiz devam edecek. Patlayıcıların imhası için gereken yapılacak, sınırların takip sistemi güçlendirilecek, güvenlik noktaları artırılacak. Silopi temizlendi, her türlü güvenlik önlemi alınacak ve bir daha yaşanmaması için gereken yapılacak. Güvenlik güçlerinin donanımı sağlanacak. Korucu sayısı artırılacak. Her türlü yasal düzenleme yapılacak.

3. Demokratik reform süreci

Başta anayasa olmak üzere demokratik reform süreci yapılacak. 90'lı yıllara dönmeyi isteyenler akamete uğratılacak. Vatandaşlarımızın demokratik taleplerinin terör örgütleri tarafından örselenmesine izin verilmeyecek. Vatandaşlarımızımızın canı, malı korunacak.

4. Sosyal seferberlik

Yangının yerinde gül yetiştireceğiz. Göç eden aileler izlenerek sosyal hizmetlerin devamlılığı sağlanacak. Sığınma yardımı yapılacak. Öğrencilerin kayıpları telafi edilecek. Barınma, giyim, iaşe ihtiyaçları giderilecek. Sağlık hizmetleri için gerekli tedbirler alınacak. Gençlik, spor kaynakları genişletilecek. Yiyecek ve barınma imkanları genişletilecek.

5. Mali ve ekonomik destekler

13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini tahkim edeceğiz. Prim borçları ve yapılandırma ve taksitlendirmeler ertelenecek. Çiftçilere 0 faizli kredi verilecek.

6. Mekanın ihyası

Bakanlıklar birlikte çalışıyor. Birçok şehirlerimizin tarihi merkezleri bütün Türkiye sathında tarihi yapıyı koruyacak şekilde düzenlenecek. Sur içinde kentsel ihya işlemi yapılacak. Altyapı hizmetleri, eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin verilmesi için çalışmalar hızlandırılacak. Bakanlıklar arasında koordinasyon yapılacak. Bir bakanımızı ilçelerin rehabilitasyonu için görevlendirilecek. Karayolu ve demiryolunda onarım işlemleri tamamlanacak.

7. İletişim boyutu

Etkin bir iletişim stratejisini hayata geçireceğiz. Bu hafta sonu medya sahipleri ile bir araya geldik. Türkiye basın özgürlüğünün sonuna kadar yaşandığı demokratik bir ülkedir ve öyle kalacaktır. Basından beklentimiz aynı geminin içinde olduğu gerçeğini de bilmeleridir. Herkes işini yapacak, herkes hukuk ve halk önünde hesap vermeye hazır olacak. Yurt içi ve dışında fırsat kollayan çıkar çevreleri varken, Türkiye'nin itibarını ayakta tutacak şekilde birlikte çalışmamız gerek.

8. Yönetim yasası


Büyükşehir Yasası belediye başkanının farklı partiden olduğu bazı belediyelerde istismar edildi. Büyük hizmet aksamaları söz konusu oldu. Bunların hepsinin titizlikle takibi sağlanacak ve belediylerin yatırıma yönelmesi için tedbirler alınacak. Bu ilçelerde, bölgelerde gereken yatırımlar bakanlıklarca yapılacak ve belediye bütçesinden kesilecek. Petrol zengini bir ülke değiliz. Biz ne yaptıysak alnımızın teriyle yaptık. Milletin bu kaynaklarının har vurulup, harman savurulmasına izin vermeyiz. Yerel yönetimlerin yetkisi genişletilecek ama istismar edilmesine izin verilmeyecek. Belediyeler kanununda gereken değişiklikler yapılacak. Gübre takip sistemi kurulacak. Terörle ilişki ispatlanmış, kamu görevlilerinin ilişiği kesilecek. 657 zırhını alarak, milletin güvenliğiniz bozmaya çalışanların karşısında olacağız. Eğitim, sağlık gibi hizmetlerin yapılması için doğrudan valilikler tarafından yerine getirilecek.

9. Süreçler hızlanacak

Bugün bu sürece Birlik, Demokrasi ve Huzur süreci adını veriyoruz. Kanaat önderleri ile ilişkiler genişletilecek. Sektör temsilcilerinden oluşan koordinasyon merkezi kurulacak. Birisi çözüm süreci yürüyor diyerek, kamu düzenini aksatmayacak. Muhatap bölge halkıdır, bütün millettir. Muhatabımız elinde silah olan kim olursa olsun muhatap alınmayacaktır. Valilere, kaymakamlara, kanaat önderlerine kadar istişare meclisleri kurma talimatı verdik. Onlarla görüşeceğim, bakanlarımız onlarla görüşecek. Biz onları yönlendirmeyeceğiz, ortak kamu düzenini istişare ederek yönetecek. Elinde silah alanı muhatap almayacağız.

10. Tarihdaşlarımıza sahip çıkacağız

Vatandaş ve tarihdaşlık. Aynı tarihi paylaşmak. Bayırbucak Türkmenlerini de, Kobani halkını da aynı tarihdaş olarak görüyoruz. Bizi engellediler, mezhepçiliği, bölücülüğü yaymaya çalıştılar. Yeni dönem başlatıyoruz, Mezopotamya, Anadolu'nun kardeşliğini tesis edeceğiz. Kapsamlı bir Ortadoğu, Balkanları, Kafkaslar ruhunu harekete geçireceğiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.