Öne Çıkanlar mahmut uslu fenerbahçe haberleri dedektör eray ucuzal tespit bulma Sea Pearl Ataköy

İsmail Kahraman'dan yeni anayasa açıklaması

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasa çalışmaları hakkında son dakika açıklamalar yaptı.

"Kurulacak komisyonun başkanlığını siz mi yapacaksınız?" sorusuna ilişkin Meclis Başkanı Kahraman, "Ben yapacağım. Komisyonun çalışmalarının kısa zamanda bitmesini istiyoruz." dedi.

"YENİ BİR UZLAŞMA KOMİSYONU İÇİN HER PARTİDEN 3 KİŞİ"

İsmail Kahraman konuşmasının devamında şu açıklamalarda bulundu: "Başbakanımızın yaptığı temaslar sonucunda siyasi partilerimizin yeni bir Anayasa çalışmasının başlatılması yolundaki olumlu yaklaşımlarını da göz önüne alarak TBMM'de grubu bulunan 4 partinin genel başkanlarına birer mektup göndereceğim. Sayın genel başkanlardan yeni bir uzlaşma komisyonu kurmamız ve önceki komisyon gibi her partiden 3 kişinin iştirak edeceği bir metin ortaya koyabilmemiz için yardım ve desteklerini beklemekteyim."

Kahraman'ın açıklamalarından satırbaşları:

4 partinin katıldığı ve her partiden eşit sayıda 3 kişi de temsil edildiği 12 kişilik bir Anayasa uzlaşma komisyonu kurulmuştu. Komisyon uzun bir süre çalışarak önemli mesafe kat etti, 70 toplantı gerçekleştirdi, 160 sivil toplum kuruluşunu dinledi, 168 üniversiteden, 60 siyasi partiden ve diğer kamu kuruluşlarından, yüksek yargı organlarından, sendikalardan, 19 bin dernek ve vakıftan, ulusal televizyon kanalları ve radyolardan görüş istedi. Anayasa hukukçusu akademisyenlerle toplantılar yapıldı, görüş ve düşünceler alındı.

"KALINAN NOKTADAN YOLA ÇIKARAK ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK"

Bu vesileyle uzlaşma komisyonlarında görev yapanlara, katkı sağlayanlara takdirlerimi sunuyor, teşekkür ediyorum. Bu çalışmalardan yeni dönemde azami ölçüde faydalanılacağı kalınan noktadan yola çıkarak zaman kaybının önlenileceği tabidir.
TBMM'nin 26. döneminin büyük bir başarısı ve hizmeti olacak yeni bir Anayasa'nın ortaya çıkmasını diliyorum.

SORU-CEVAP

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki Anayasa değişiklik teklifinin tekrar milletin önüne gelebileceğini söylemişti. Biri başkanlık sistemi, biri Anayasa'nın tümüyle değiştirilmesi gerektiği. Bu sizce mümkün müdür?

Uzlaşma komisyonu kurulduğunda çalışma esaslarını düzenleyen bir metin ortaya koyacaklar. Toplantı şekli, Meclis'e sunulacak metin, dilek ve temennileri onlar belirleyecekler. Geleceğe ait bir karardır.

"DAHA ÖNCE 60 MADDEDE MUTABAKAT SAĞLANMIŞ"

Farklı bir yöntem mi belirleyeceksiniz?

Geçen seferki çalışmaları çok yol kat edilmiş. 60 maddede mutabakat sağlanmış. Bu 60 maddenin 112 madde de görüşler beyan edilmiş. Bir kısmında 3 partinin aynı görüşte olduğu, bir kısmında ikisinin aynı görüşte olduğu görülmüş. Bütünüyle ele alınmış. Dolayısıyla bundan ne kadar istifade edilecek, hangi yoldan gidilecek bunun takdirini komisyona bırakıyoruz.

"BU KOMİSYON NİHAİ BİR KOMİSYON DEĞİLDİR"

Süreyi tam belirtmediniz, 6 ay mı olacak? Oy birliği mi, oy çokluğu mu esas alınacak?

Komisyon kendi içtüzüğünü tespit ederken karar verecektir ama zannediyorum bütün partilerin ittifak edeceği konular olarak ayrı bir bölüm içinde beyan olacaktır.

Bu komisyon nihai bir komisyon değildir. Yine Anayasa Meclis'te görüşülecek.

"KATILACAKLARINI ZANNEDİYORUM"

Komisyonun kurulma aşamasında bütün liderlere mektup göndereceğinizi ifade ettiniz. Sayın Başbakan ise HDP ile görüşmedi. Siz bir mektup göndereceksiniz ama Demirtaş'ın da yaptığı bir açıklama var. İki satır yazıyla biz komisyona üye vermeyiz dedi. Farklı bir şey düşünüyor musunuz?

4 partinin grubu var. Bu 4 partinin başkanlarına da ben mektubumu yazacağım. Katılacaklarını zannediyorum ve temenni ediyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.