Öne Çıkanlar Şırnak kürt Samanyolu UFO

Dinozorlar nasıl yok oldu? İşte bilim dünyasını sarsacak o iddia...
Harvard Üniversitesi’nden teorik fizikçi Lisa Randall yeni çıkan "Karanlık madde ve Dinozorlar”  kitabında dinozorların yok oluşunun nedeninin “karanlık madde”olabileceği iddia etti.

Business Insider sitesinde yayınlanan makalaye göre Paleontologlar (fosilbilimciler) 66 milyon yıl önce dünyaya 14 mil uzunluğunda bir göktaşı çarptığını tahmin ediyor. Bu çarpmanın etkisiyle dünya üzerindeki canlıların yüzde 75′i yok oldu, dinozorların çok büyük kısmı da bu çarpmayla tarih oldu.

Küçük primatlar sağ kalmayı başardı, 66 milyon yıl boyunca primatlar evrime uğradı, büyüdü, iki ayak üzerinde yürümeyi öğrendi ve büyük beyinler geliştirdi. Peki en başında gezegenimize bir meteorun çarpmasına neden olan şey neydi, yani insanoğlunun dinozorların yok olmasıyla yaşam şansı bulmasına sebep olan şey?

CANLI TÜRLERİNİN YÜZDE 75'İ YOK OLMUŞTU

Randall “Karanlık madde ve Dinozorlar” orijinal ismiyle “Dark Matter and the Dinosours”kitabında bunu açıklıyor.

Randall’a göre karanlık madde evrendeki tüm maddenin yüzde 85’ini oluşturan gizemli, görünmez ve fakat varlığı çeşitli fiziksel kuramlarla açıklanabilmiş bir olgu.

Günümüze dek dinozor neslinin yok oluşuyla ilgili ortaya atılan en yaygın ve Paleontologlar  tarafından en çok kabul gören olasılık, bundan 66 milyon yıl evvel yaklaşık 14 kilometrelik bir göktaşının dünyaya çarpmasıyla dinozor nesliyle birlikte o dönemki canlı türlerinin yüzde 75’ini yeryüzünden sildiği.

Randall, “Karanlık Madde ve Dinozorlar kitabında, bilimsel topluluğun büyük bir çoğunluğunun karanlık maddenin evren üzerinde muazzam düzeyde bir çekim etkisi olduğunu ve karanlık maddenin bir biçimi olduğunu kabul eder” diyor.

Ancak Randall’ın yeni bir fikri var. Belirttiğine göre, karanlık madde dev baloncuklar gibi galaksiler etrafında halelerde yoğunlaşmaktadır. Ama Randall, bizim galaksimizdeki yıldız, gezegen ve gaz bulutları ortasında düz bir karanlık madde yoğunluğunun olabileceğini savunuyor.

Gelelim karanlık maddeyle dinozorlar arasında kurduğu bağlantıya, Randall teorisinde, güneş sistemimizde düz bir karanlık madde varsa, Dünya’nın her 32 milyon yılda bir bu düzlemden geçiyor olabileceğini ileri sürüyor.

HER 35 MİLYON YILDA BİR DOĞA OLAYI OLABİLİR

Konunun ilginç yanı da burası, Dünya’da yaşanan kitlesel yok oluşları da her 25 ile 35 milyon yıl arasında olduğunu belirtiyor. Yani Randall, Dünya’nın karanlık madde düzleminden her geçişinde savunmasız kaldığını ve göktaşlarına veya çeşitli doğa olaylarına maruz kalabileceğini ifade ediyor.

Bu sebeple Dünya, Randall’ın varsayımında, karanlık madde düzleminden her geçtiğinde 2 ışık yılı uzakta bulunan Oort Bulutu içinde olduğu tahmin edilen milyarlarca 19 kilometre çapında buzlu nesnenin hedefi olabileceği ve bu çapta bir nesneyle Dünya’ya vurursanız dinozor neslinin yok oluşundaki gibi birçok canlı türünü yok edebileceği belirtiliyor.

Karanlık madde; astrofizikte, elektromanyetik dalgalarla (radyo dalgaları, gözle görülebilen ışık, x-ışınları, vb.) etkileşime girmeyen, varlığı yalnız diğer maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkisi ile belirlenebilen maddelere denir. Karanlık maddelerin varlığını belirlemek için gök adaların  döngüsel hızlarından, gök adalarının diğer gök adalar içerisindeki yörüngesel hızlarından, geri planda yer alan maddelere uyguladığı kütle çekimsel mercekleme özelliğinden ve gök adaların içerisindeki sıcak gazların sıcaklık dağılımından yararlanılır. İncelemeler, gök adalarda, gök ada gruplarında ve Evren'de, görülebilen maddelerden çok daha fazla karanlık madde olduğunu göstermektedir. Karanlık maddelerin bileşenleri tamamen bilinmemekle birlikte,WIMP'ler, aksiyonlar, sıradan ve ağır nötrinolar, gezegenler ve sönmüş yıldızlarla birlikte verilen isim MACHO'lar ile ışıma yapmayan gaz bulutlarından oluşur.

Evrendeki kütleçekimsel enerjinin incelenmesi sonucu, varsayılan toplam enerji yoğunluğunun sadece %4'ünün doğrudan gözlemlenebilir maddelerden oluştuğu gözlemlenmiştir. Yine bu toplamın %22'sinin karanlık maddeden oluştuğu hesaplanmaktadır. Kalan %74'ünün ise evrene dengeli bir şekilde yayılmış olan karanlık enerjiden noluştuğu kabul edilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.