Öne Çıkanlar Şırnak kürt UFO Samanyolu islamofobi

Murat Bardakçı: Zaman tahrif edilmiş Kur'an meali dağıttı

Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşiesinde, bir dönem Elmalılı Hamdi Yazır'ın Kur'an-ı Kerim mealini dağıtan Zaman gazetesinin, ayetleri tahrif ettiğini yazdı.

BU REZİL TAHRİFİN NEDENİ, CEHALET Mİ, KASIT MI?

Burada sözünü edeceğim hadiseden, daha doğrusu Kur’an’ın bir âyetinin tahrifinden, Türkiye’nin önde gelen İslâm Tarihi profesörlerinden bir dostum sayesinde haberdar oldum.

Mesele şu: Zaman Gazetesi, bundan birkaç sene önce son devrin en önemli İslâm âlimlerinden Elmalılı Hamdi Yazır’ın ilk baskısı 1935 ile 1938 arasında dokuz cilt hâlinde Diyanet İşleri Reisliği tarafından yapılan ve daha sonraları defalarca basılan “Hak Dini Kur’an Dili” isimli tefsirini bugünün Türkçesi’ne nakledilmiş olarak yayınlayıp okuyucularına dağıtmıştı.
1878 ile 1942 arasında yaşayan Elmalılı’nın eseri Türkiye’de basılan “İlk Kur’an meâl ve tefsiri” olarak bilinirse de aslında böyle değildir, eski asırlarda elyazması olarak elden ele dolaşan daha çok sayıda meâl mevcuttur ve ilk matbû, yani basılı meâl ve tefsir de 1865’te yayınlanmıştır. “Hak Dini Kur’an Dili”nin özelliği ise, ilmî boyutunun yanısıra dilinin eski devirlerdeki tefsirlere göre daha açık olması ve Diyanet’in yayınlaması sayesinde eserin geniş bir okuyucu kitlesinin istifadesine sunulmasıdır.

Zaman Gazetesi ilk yayınının üzerinden 70 seneden fazla zaman geçen eserin dilinin eskimiş ve dolayısı ile herkes tarafından rahatça anlaşılamayacağını düşünmüş ve sadeleştirilmiş şeklini okuyucularına dağıtmış ama ne sadeleştirme!KİM BU ÂLİMLER, NEREDE?

Tahrif, Kur’an’ın 16. Suresi olan Nahl’in 43. âyetinde yapılmış...

Âyet, Diyanet Vakfı’nın yayınladığı meâlde “Senden önce de kendilerine vahyettiğimiz kişilerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, bilenlere sorun” diye veriliyor...

Elmalılı’nın “sadeleştirilmiş” metninde ise, karşımıza birdenbire “Tevrat ve İncil âlimleri” çıkıyor; meâl “(Ey Peygamber!) Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bunu bilmiyorsanız Tevrat ve İncil âlimlerine sorun” hâlini alıyor. Yani, âyette geçen ve bildiğim kadarıyla tek bir kişinin dışında tefsir âlimlerinin tamamının “bilenler” diye çevirdikleri “ehle’z-zikri” ifadesi, Elmalılı Hamdi Efendi’nin ağzından “Tevrat ve İncil âlimleri” yapılıveriyor!

Elmalılı ise asla böyle bir şey demiyor ve aynı âyet, “Hak Dini Kur’an Dili”nin geçenlerde tıpkıbasımı yapılan orijinal elyazmasında “Senden evvel de resul olarak başka değil, ancak kendilerine vahy veriyor idiğimiz erler göndermişizdir, ehl-i zikre sorun bilmiyorsanız” şeklinde geçiyor...

KUR’AN’A DA TERS, ELMALILI’YA DA...

Meâlin bu şekilde değiştirilmesi ile de birkaç iş birden ediliyor: Kur’an’da “neshedildiği”, yani “lâğvedildiği”, “kaldırıldığı” defalarca ifade edilmesine rağmen Tevrat ve İncil’in hükmü devam ediyormuş havası verilerek “kaldırılmış kitapların âlimlerine müracaat” tavsiye ediliyor ve hem Kur’an’ın özüne, hem de tefsirin asıl sahibi olan Elmalılı Hamdi Efendi’nin sözüne tamamen ters bir iddiada bulunuluyor!

Bu yazıyı yazmadan önce sözünü ettiğim tahrifin daha önce farkedilip edilmediğini araştırdım, bu konuda yayınlanmış birkaç yazının bulunduğunu ama pek dikkat çekmediklerini gördüm ve tahrifi tekrar hatırlatmak istedim.

Tahrifin sebebinin ne olduğunu, âyetin bilgisizlikten mi, boşvermişlikten mi, yoksa bir aralar pek moda olan “dinlerarası diyalog” terânesine destek sağlayabilmek maksadıyla mı değiştirildiğini bilmiyorum.

Şimdi, merak ettiğim bir husus daha var: Elmalılı Hamdi Efendi’nin vârislerinin, meselâ büyük âlimin torunlarından olan sevgili Okan Bayülgen’in dedelerinin eserinin bu hâle getirilmesini öğrendiklerinde ne düşünecekleri ve ne yapacakları...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İhsan 1 yıl önce

Yazı hiç de aydınlatıcı değil ve eleştiriyi yapan da, ya Kuranı bilmiyor veya çocukluğundan beri kulak dolmasına göre bir bilgiye sahip. Kuranın neresinde yazıyormuş incil'in hükmünün kalktığı. Tam tersi defalarca yazar. Tevrat da geçen tüm şeriat ve hükümler İsa Mesih ile son buldu, ama ne peygamberlikler ne de Allahın prensibi değişti. Yahudilerin biz Müslümanların inancını da kendilerine benzetme gayretinde çok başarılı oldukları apaçık ortada. Ne sünnet, ne de bayramlar ve namaz konusunda Kuran bizdeki gibi uygulamaları hiç emretmez. Hepsi yahudilerin bizleri ve hıristiyanları kendilerine benzetme gayretiyle bozmuşlardır. Ayrıca o tahrif edilmiş ayet gibi bir çok yerler var ama bana göre öyle aman aman bir değişiklik de değil. Orijinali "bilenlere" veya "alimlere" sorun ise, tahrif denilen "İncili, Tevratı bilenlere" demiş. Bu gibi bir ruh Kuranda hep vardır ve yanlış değildir. Kime soracaklar peki? Budistlere, Hindulara, Toteme tapan kızılderililere mi! Ama bizler hadislere sorarız. Allahın sözü olmayan, uydurma, nereden geldiği belli olmayan ve yüzde yüz insan kaynaklı sözlere Allahın sözünden daha çok değer verir ve dinimizi ona göre şekillendiririz. Tevrat ve İncil hiç olmazsa Allah kaynaklı, peki bizim tüm inanç ve uygulamalarımız şekillendiren hadisler ne kaynaklı?

Avatar
İhsan 1 yıl önce

Şunu da belirtmem şart, ben fetocu falan değilim, adını yeni yeni duyuyoruz yurtdışında. Bu konularda daha fazla bilgi için lütfen "Din Mafyaları ve Biz" kitabını (ücretsiz) aşağıdaki adresten alın ve sonuna kadar okuyun.
www.mesias.de

Avatar
Şeker leyla 1 yıl önce

Kuranın kendisine indirildiği herhaliyle müslümanlara örnek olan hz peygambere O'nun sünnet ve hadislerine değilde tevrat ve incil gibi tahrif edilmiş insanların keyfine göre hükümlerin eklendiği ve çıkartıldığı hükmü KURANIN indirilmesiyle tamamen kaldırılan yahudi ve hristiyan alimleri ASLA VE ASLA gerçek müslümanları ilgilendirmez BENİM KİTABIM KURANDIR ÖRNEK VE ÖNDERİM HZ MUHAMMED VE ONUN HADİS VE SÜNNETLERİDİR felsefi yorumlarınız sadece sizi bağlar beyefendi sonuçta demokrasi var bu ülkede inkar bile serbest bu yorumla çocuğunuzun sizi baba olarak görmeyip annesinin eski erkek arkadaşlarından baba araması gerek uyuşmayan özellikleriniz varsa öyleyse geçmişe bakması araştırması çok doğal bu tabii sizin yorumunuza göre benim bakış açım